Spotřebitelské ceny v Česku v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. V květnu to bylo 16 procent, růst zrychlil již podvanácté za sebou. Nejvíce k tomu přispělo zdražování potravin. Inflace je nadále nejvyšší od prosince 1993.
Ceny potravin v červnu meziročně vzrostly o 18 procent. Zvyšují se také náklady na bydlení. Zemní plyn zdražil téměř o 58 procent, tuhá paliva a elektřina zhruba o třetinu, teplo a teplá voda byly proti loňskému červnu dražší o 18,1 procenta. Za pohonné hmoty lidé platili o 47,5 procenta více, informovalo Aktuálně.cz.
„Meziroční růst spotřebitelských cen výrazně zrychluje od loňského července a již překonal hranici sedmnácti procent. V červnu k tomuto zrychlování opět nejvíce přispěly ceny potravin, které meziročně vzrostly o osmnáct procent,“ sdělil idnes.cz Jiří Mrázek, ředitel odboru statistiky cen ČSÚ.
Například vodárenské společnosti musí při stanovování vodného a stočného respektovat regulatorní pravidla. Cenovou politiku má v kompetenci ministerstvo financí. Při tvorbě ceny hrají klíčovou roli dva pojmy. Nejprve jsou to ekonomicky oprávněné náklady pořízení, zpracování a oběhu zboží doložitelné z účetnictví, které prozkoumá kontrolní orgán ministerstva financí. Druhým je přiměřený zisk, který se následně zahrnuje do kalkulace.
Zdroj: https://www.vodarenstvi.cz/2022/07/13/inflace-zrychlila-podvanacte-v-rade/